Kitsepiim

OMA TERVISELE MÕELDES TULEKS ALUSTADA HAIGUSTE ENNETAMISEST JA SEDA EELKÕIGE TERVISLIKU TOITUMISE NÄOL. SEETÕTTU SOOVITAME LISADA OMA IGAPÄEVA MENÜÜSSE KITSEPIIMA.

Millegipärast on eesti inimesel kujunenud kitsepiima maitse suhtes halb eelarvamus, kuid paljud seda siis tegelikult proovinud on? No jah, ega seda head joogipoolist ju nii lihtsalt kusagilt osta ei ole. Poelettidel pakutav välismaine kõrgpastöriseeritud kitsepiim pole ju päris see Ja üllatavalt  paljud on veendunud, et ega see ikka juua ei kõlba. Tegelikult värske kitsepiima maitse ei erine kuigi palju lehmapiima maitsest. Paljud ütlevad, et kitsepiim on vast pisut kreemisem ja magusam. Ainult vanemal või halvasti käideldud piimale võib tulla see nii öelda “kitse maitse” juurde. Proovi kindlasti meie talu kitsepiima, mis on saadaval paljudes poodides ja see üllatab teid kindlasti meeldivalt oma hea maitsega.

Üks tass kitsepiima katab peaaegu 35% päevasest kaltsiumivajadusest. Muu hulgas sisaldab tass kitsepiim 20% riboflaviini igapäevasest vajadusest ja see on hea fosfori, vitamiin B-12, valgu- ja kaaliumiallikas. Kitsepiim sisaldab ka märkimisväärses koguses A-vitamiini, mis on oluline naha tervisliku seisundi säilitamiseks, naha paranemise parandamiseks ja nahahaiguste nagu akne vastu võitlemiseks.

Täiskitsepiim pastörieerimata ja pastöriseeritud kujul, pudelites 500ml ja 960ml

Eksiarvamus on ka, et kitsepiim on rasvasem, kui lehmapiim. Toorpiima rasvasisaldus on keskmiselt 3- 5% (lehmapiimal samuti 4% ringis). Kitsepiima rasvade seeduvus on parem kui lehmapiimal, sest kitsepiim moodustab maos kalgendudes helbeid, mitte tükke nagu lehmapiim, ja see kergendab kitsepiima omastatavust. Lisaks kui tavaline lehmapiim sisaldab umbes 15 kuni 20% keskmise ahelaga rasvhappeid, siis kitsepiimal on see muljetavaldav kogus 35%. Keskmise ahelaga rasvapped on meile väga olulised, kuna neid seostatakse südame-haiguste ennetamisega ja paljude sooleseisundite kaebuste vähendamisega.

Kitsepiimal on veel palju häid omadusi. Üks olulisemaid on leevendus allergiatele.  Kitsepiima tohib juua lehmapiimavalgu allergik (ELS „Kitsepiim“ ).

Oluline on tähele panna, et laktoosi- (e. piimasuhkru) talumatuse  korral kitsepiimast siiski abi ei saa.

Meie talu kitsed saavad alati väljas käia aga mitte võsas ja pikas heinas, siis ei ohusta loomi puugid ja muud parasiidid. Toorpiim on maitsev ja tervislik 🙂